# CC1812C513R-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CC1812C513R-00
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cc1812c513r-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cc1812c513r-00#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/24/0-/23/240-2355-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/24/0-/24/240-2453-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 200mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 500mOhm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.140" (3.55mm)
- **Impedance @ Frequency:** 3.5 kΩ @ 40 MHz
- **Inductance @ Frequency:** 51 µH @ 100 kHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
- **Voltage Rating:** 42V