# CC1206DPNPO9BN5R6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CC1206DPNPO9BN5R6
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cc1206dpnpo9bn5r6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cc1206dpnpo9bn5r6#rfq
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 5.6 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** ±0.5pF
- **Voltage:** 50V