# CC0805JPX7R7BB274
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CC0805JPX7R7BB274
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cc0805jpx7r7bb274
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cc0805jpx7r7bb274#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.27 µF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 16V