# CC0402GRNPO9BN680
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CC0402GRNPO9BN680
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cc0402grnpo9bn680
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cc0402grnpo9bn680#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 68 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.022" (0.55mm)
- **Tolerance:** 卤2%
- **Voltage:** 50V