# CC-SS402-50
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CC-SS402-50
- **Manufacturer:** Crystek Corporation
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cc-ss402-50
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cc-ss402-50#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/64/08/1164086-744-1409-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Coaxial
- **Conductor Strand:** Solid
- **Features:** Flame Retardant
- **Impedance:** 50 Ω
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.161" (4.09mm)