# CBRLD1-10 TR13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CBRLD1-10 TR13
- **Manufacturer:** Central Semiconductor Corp
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Bridge Rectifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cbrld1-10-tr13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cbrld1-10-tr13#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 A @ 1000 V
- **Diode Type:** Single Phase
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Supplier Device Package:** 4-LPDIP
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1 kV