# CBR35-010P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CBR35-010P
- **Manufacturer:** Central Semiconductor Corp
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Bridge Rectifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cbr35-010p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cbr35-010p#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/09/56/8109565-CBR25-020P-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 A @ 100 V
- **Diode Type:** Single Phase
- **Mounting Type:** QC Terminal
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C (TJ)
- **Supplier Device Package:** 4-Case FP
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1 kV