# CBPFS-1880
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CBPFS-1880
- **Manufacturer:** Crystek Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** SAW Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cbpfs-1880
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cbpfs-1880#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/87/49/60/8749600-744-1442-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Lab Use
- **Bandwidth:** 60MHz
- **Frequency:** 1.88GHz
- **Insertion Loss:** 1.66dB
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Size:** 0.435" Dia x 1.313" L (11.05mm x 33.34mm)