# CBN15-30GK60-E2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CBN15-30GK60-E2
- **Manufacturer:** Pepperl+Fuchs, Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cbn15-30gk60-e2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cbn15-30gk60-e2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP67
- **Material:** Polybutylene Terephthalate (PBT)
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Output Type:** PNP-NO, 3-Wire
- **Sensing Distance:** 0.591" (15mm)
- **Sensor Type:** Capacitive
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination Style:** Cable
- **Voltage:** 10V ~ 30V