# CBMF1608T470K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CBMF1608T470K
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cbmf1608t470k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cbmf1608t470k#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/58/7-/17/587-1722-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/17/587-1722-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50mA
- **Current Rating (Amps):** 140 mA
- **DC Resistance (DCR):** 3.25Ohm Max
- **Frequency:** 11MHz
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 47 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603 (1608 Metric)
- **Tolerance:** ±10%