# CBM-4010C-160-267-22
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CBM-4010C-160-267-22
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cbm-4010c-160-267-22
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cbm-4010c-160-267-22#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 1.8 CFM (0.050m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** omniCOOL Magnetic Sleeve
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 26.7dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.32 W
- **RPM:** 6000 RPM
- **Size:** Square/Rounded - 39.5mm L x 39.5mm H
- **Static Pressure:** 0.160 in H2O (39.8 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 10.00mm