# CBL2012T100M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CBL2012T100M
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cbl2012t100m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cbl2012t100m#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/58/7-/16/587-1632-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 205mA
- **Current Rating (Amps):** 370 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.3Ohm Max
- **Frequency:** 32MHz
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805 (2012 Metric)
- **Tolerance:** ±20%