# CBC3225T4R7MR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CBC3225T4R7MR
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cbc3225t4r7mr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cbc3225t4r7mr#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/58/7-/16/587-1624-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.25A
- **Current Rating (Amps):** 1.01 A
- **DC Resistance (DCR):** 130mOhm Max
- **Frequency:** 70MHz
- **Height:** 0.106" (2.70mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Supplier Device Package:** 1210 (3225 Metric)
- **Tolerance:** ±20%