# CBC2518T221M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CBC2518T221M
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cbc2518t221m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cbc2518t221m#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/58/7-/16/587-1617-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/21/587-2195-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 115mA
- **Current Rating (Amps):** 110 mA
- **DC Resistance (DCR):** 10.92Ohm Max
- **Frequency:** 5.5MHz
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 220 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
- **Supplier Device Package:** 1007 (2518 Metric)
- **Tolerance:** ±20%