# CB32CLN20QTAX
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CB32CLN20QTAX
- **Manufacturer:** Carlo Gavazzi
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cb32cln20qtax
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cb32cln20qtax#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP67
- **Material:** Plastic
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 40°C
- **Output Type:** Relay
- **Response Frequency:** 5Hz
- **Sensing Distance:** 0.787" (20mm)
- **Sensor Type:** Capacitive
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination Style:** Cable Leads
- **Voltage:** 24V