# CB1A-R-SM-12V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CB1A-R-SM-12V
- **Subcategory:** Automotive Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cb1a-r-sm-12v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cb1a-r-sm-12v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/84/11/12841189-255-1831-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 134 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 40 A
- **Features:** Resistor, Sealed - Fully
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 7 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.2 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Release Time:** 15 ms
- **Switching Voltage:** 14VDC - Nom
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)