# CB162I0104KBC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CB162I0104KBC
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cb162i0104kbc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cb162i0104kbc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/8-/13/478-13092-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.1 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
- **Features:** Low ESR, Low ESL
- **Height:** 0.185" (4.70mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.413" L x 0.299" W (10.50mm x 7.60mm)
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V