# CB1.37-2IPX-9IN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CB1.37-2IPX-9IN
- **Manufacturer:** Lighthorse Technologies, Inc
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cb1-37-2ipx-9in
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cb1-37-2ipx-9in#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** IPEX MHF1 Plug, Right Angle
- **1st Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **1st Contact Gender:** Female
- **2nd Connector:** IPEX MHF1 Plug, Right Angle
- **2nd Contact Gender:** Female
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Cable Type:** 1.37mm OD Coaxial Cable
- **Color:** Blue
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 6 GHz
- **Length:** 9.000" (228.60mm)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 90°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω