# CB1.13-IPX-SAF3GT-4IN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CB1.13-IPX-SAF3GT-4IN
- **Manufacturer:** Lighthorse Technologies, Inc
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cb1-13-ipx-saf3gt-4in
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cb1-13-ipx-saf3gt-4in#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** SMA Jack
- **1st Connector Mounting Feature:** Bulkhead - Front Side Nut
- **1st Connector Mounting Type:** Panel Mount
- **1st Contact Gender:** Female
- **2nd Connector:** IPEX MHF1 Plug, Right Angle
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Female
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Cable Type:** 1.13mm OD Coaxial Cable
- **Color:** Black
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 6 GHz
- **Length:** 4.000" (101.60mm)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 90°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω