# CB1.13-2IPX-4.5IN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CB1.13-2IPX-4.5IN
- **Manufacturer:** Lighthorse Technologies, Inc
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cb1-13-2ipx-4-5in
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cb1-13-2ipx-4-5in#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** IPEX MHF1 Plug, Right Angle
- **1st Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **1st Contact Gender:** Female
- **2nd Connector:** IPEX MHF1 Plug, Right Angle
- **2nd Contact Gender:** Female
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Cable Type:** 1.13mm OD Coaxial Cable
- **Color:** Black
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 6 GHz
- **Length:** 4.500" (114.30mm)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 90°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω