# CB052E0474KBC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CB052E0474KBC
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cb052e0474kbc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cb052e0474kbc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/8-/11/478-11453-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.47 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.283" L x 0.240" W (7.20mm x 6.10mm)
- **Termination:** Solder Pads
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 100V