Part Number: CAY16A-560J4LF Manufacturer: Bourns Category: Resistors Subcategory: Resistor Networks, Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/cay16a-560j4lf RFQ URL: https://distyparts.com/product/cay16a-560j4lf#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/11/8-/CA/118-CAY16A-472J4LFDKR-ND.pdf Summary: CAY16A-560J4LF is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Bourns and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: CAY16A-560J4LF is a resistor networks, arrays from Bourns. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Applications: Automotive AEC-Q200 Circuit Type: Isolated Height: 0.024" (0.60mm) Mounting Type: Surface Mount Number of Pins: 8 Number of Resistors: 4 Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Power Per Element: 63mW Resistance (Ohms): 56 Size: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) Supplier Device Package: 1206 Temperature Coefficient: ±200ppm/°C Tolerance: ±5% Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/bourns Category Page: https://distyparts.com/category/resistors/resistor-networks-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/cay16a-560j4lf