# CAY16-6801F4LF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CAY16-6801F4LF
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Resistor Networks, Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cay16-6801f4lf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cay16-6801f4lf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CA/Y1/6-/CAY16-103J4LFDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit Type:** Isolated
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Pins:** 8
- **Number of Resistors:** 4
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power Per Element:** 62.5mW
- **Resistance (Ohms):** 6.8k
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%