# CAV25M01YE-GT3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CAV25M01YE-GT3
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cav25m01ye-gt3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cav25m01ye-gt3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/01/68/2601686-SP0504BAAT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 10 MHz
- **Memory Format:** EEPROM
- **Memory Interface:** SPI
- **Memory Organization:** 128K x 8
- **Memory Size:** 1Mbit
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 8-TSSOP
- **Technology:** EEPROM
- **Voltage:** 2.5V ~ 5.5V