# CAS17C100KAGFC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CAS17C100KAGFC
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cas17c100kagfc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cas17c100kagfc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Safety
- **Capacitance:** 10 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** X1, Y2
- **Size:** 0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.061" (1.55mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 250VAC