# CA51507R500JE05
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CA51507R500JE05
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ca51507r500je05
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ca51507r500je05#rfq
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 7.5W
- **Resistance:** 7.5 Ω
- **Size:** 0.170" Dia x 1.625" L (4.32mm x 41.28mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%