# CA415020R00KR28
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CA415020R00KR28
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ca415020r00kr28
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ca415020r00kr28#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 6W
- **Resistance:** 20 Ω
- **Size:** 0.140" Dia x 1.594" L (3.56mm x 40.49mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±10%