# CA406020R00KS5197
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CA406020R00KS5197
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ca406020r00ks5197
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ca406020r00ks5197#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 2.4W
- **Resistance:** 20 Ω
- **Size:** 0.140" Dia x 0.694" L (3.56mm x 17.63mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±10%