# CA40502R200JR28
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CA40502R200JR28
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ca40502r200jr28
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ca40502r200jr28#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance:** 2.2 Ω
- **Size:** 0.140" Dia x 0.550" L (3.56mm x 13.97mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%