# CA064X102K2RACAUTO
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CA064X102K2RACAUTO
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Capacitor Networks, Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ca064x102k2racauto
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ca064x102k2racauto#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/39/9-/10/399-10098-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 1000pF
- **Circuit Type:** Isolated
- **Dielectric Material:** Ceramic
- **Height:** 0.035" (0.90mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Capacitors:** 4
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 0612 (1632 Metric)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage:** 200 V