# CA000110R00JE05
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CA000110R00JE05
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ca000110r00je05
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ca000110r00je05#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 10 Ω
- **Size:** 0.170" Dia x 0.460" L (4.32mm x 11.68mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%