# CA-301 50.4633M-K: PB FREE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CA-301 50.4633M-K: PB FREE
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ca-301-50-4633m-k-pb-free
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ca-301-50-4633m-k-pb-free#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/72/31/96/7231961-SER3438-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 80 Ω
- **Frequency:** 50.4633 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.350" (8.90mm)
- **Load Capacitance:** 10pF
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Mode:** 3rd Overtone
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.122" Dia x 0.350" L (3.10mm x 8.90mm)