# C961U472MYWDCA7317
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C961U472MYWDCA7317
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c961u472mywdca7317
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c961u472mywdca7317#rfq
- **Applications:** Safety
- **Capacitance:** 4700 pF
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Lead Style:** Formed Leads - Kinked
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** X1, Y2
- **Size:** 0.512" Dia (13.00mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5U (E)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 400VAC