# C9225H24BPLB2B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C9225H24BPLB2B
- **Manufacturer:** Pelonis Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c9225h24bplb2b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c9225h24bplb2b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 55.7 CFM (1.58m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 35.7dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 2.9 W
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.160 in H2O (39.9 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 25.00mm