# C911U102MUWDBAWL20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C911U102MUWDBAWL20
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c911u102muwdbawl20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c911u102muwdbawl20#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/39/9-/94/399-9491-3-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Safety
- **Capacitance:** 1000 pF
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Lead Style:** Formed Leads - Kinked
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** X1, Y1
- **Size:** 0.315" Dia (8.00mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5U (E)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 400VAC