# C878BG35500SA0J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C878BG35500SA0J
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c878bg35500sa0j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c878bg35500sa0j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Motor Run
- **Capacitance:** 50 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 5.315" (135.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.528" (13.40mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Size:** 1.969" Dia (50.00mm)
- **Termination:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 470V