# C8025H12BPLB2-7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C8025H12BPLB2-7
- **Manufacturer:** Micronel USA
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c8025h12bplb2-7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c8025h12bplb2-7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 36.3 CFM (1.02m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Protection
- **Noise:** 32.1dB(A)
- **Power (Watts):** 1.55 W
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.136 in H2O (33.9 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 25.00mm