# C731U222MYWDBA7317
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C731U222MYWDBA7317
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c731u222mywdba7317
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c731u222mywdba7317#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Safety
- **Capacitance:** 2200 pF
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 125°C
- **Ratings:** X1, Y2
- **Size:** 0.394" Dia (10.00mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5U (E)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 400VAC