# C711U101KYYDAA7317
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C711U101KYYDAA7317
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c711u101kyydaa7317
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c711u101kyydaa7317#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Safety
- **Capacitance:** 100 pF
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** X1, Y2
- **Size:** 0.315" Dia (8.00mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5P (B)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 400VAC