# C6S-20.000-20-1010-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C6S-20.000-20-1010-R
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c6s-20-000-20-1010-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c6s-20-000-20-1010-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 50 Ω
- **Frequency:** 20 MHz
- **Frequency Stability:** ±10ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.043" (1.10mm)
- **Load Capacitance:** 20pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C
- **Size:** 0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)