# C6504A.21.10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C6504A.21.10
- **Manufacturer:** Prysmian Group
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c6504a-21-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c6504a-21-10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 7/36
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.187" (4.75mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0210" (0.533mm)
- **Jacket Color:** Gray
- **Length:** 1000.0' (304.8m)
- **Number of Conductors:** 8
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 90°C
- **Shield Type:** Braid
- **Usage:** Communication, Control
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 28 AWG