# C630C472MGR5TA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C630C472MGR5TA
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c630c472mgr5ta
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c630c472mgr5ta#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 4700 pF
- **Features:** High Voltage
- **Height:** 0.220" (5.59mm)
- **Lead Spacing:** 0.300" (7.62mm)
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.449" L x 0.200" W (11.40mm x 5.08mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 2000V (2kV)