# C5S-12.000-16-1010-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C5S-12.000-16-1010-R
- **Manufacturer:** Aker Technology Corp
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c5s-12-000-16-1010-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c5s-12-000-16-1010-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 90 Ω
- **Frequency:** 12 MHz
- **Frequency Stability:** ±10ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Load Capacitance:** 16pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)