# C5S-10.000-8-1530-X-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C5S-10.000-8-1530-X-R
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c5s-10-000-8-1530-x-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c5s-10-000-8-1530-x-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 150 Ω
- **Frequency:** 10 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±15ppm
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Load Capacitance:** 8pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)