# C5775.18.01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C5775.18.01
- **Manufacturer:** Prysmian Group
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c5775-18-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c5775-18-01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Group:** RG-6
- **Cable Type:** Coaxial
- **Conductor Strand:** Solid
- **Impedance:** 75 Ω
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.263" (6.68mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Jacket Color:** Black
- **Length:** 500.0' (152.40m)
- **Shield Type:** Foil, Braid
- **Usage:** CATV
- **Wire Gauge:** 18 AWG (0.82mm²)