# C4AQLEW6180M3AK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C4AQLEW6180M3AK
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c4aqlew6180m3ak
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c4aqlew6180m3ak#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 180 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 1.7 mΩ
- **Features:** Low ESL
- **Height:** 2.217" (56.30mm)
- **Lead Spacing:** 2.067" (52.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 500V