# C4AQLEW6110M3CK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C4AQLEW6110M3CK
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c4aqlew6110m3ck
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c4aqlew6110m3ck#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 110 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 1.4 mΩ
- **Features:** Low ESL
- **Height:** 2.256" (57.30mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 1.654" L x 1.496" W (42.00mm x 38.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 500V