# C4AEJBW5450A3MJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C4AEJBW5450A3MJ
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c4aejbw5450a3mj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c4aejbw5450a3mj#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/53/03/2153035-399-14221-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 45 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 3.6 mΩ
- **Height:** 1.783" (45.30mm)
- **Lead Spacing:** 2.067" (52.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 700V