# C4AEGBW5350A3JJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C4AEGBW5350A3JJ
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c4aegbw5350a3jj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c4aegbw5350a3jj#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/11/2145115-399-6233-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 35 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 9.1 mΩ
- **Height:** 1.465" (37.20mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 450V