# C49X-A3B1C1-40-8.0D16
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C49X-A3B1C1-40-8.0D16
- **Manufacturer:** Cardinal Components Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c49x-a3b1c1-40-8-0d16
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c49x-a3b1c1-40-8-0d16#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 40 Ω
- **Frequency:** 8 MHz
- **Frequency Stability:** ±100ppm
- **Frequency Tolerance:** ±100ppm
- **Height:** 0.535" (13.60mm)
- **Load Capacitance:** 16pF
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.437" L x 0.185" W (11.10mm x 4.70mm)